Jak na stres ve zkouškovém (1.díl)

Zkouškové začíná už příští týden a já mám zase ten divný pocit v žaludku – budík, na který se můžu spolehnout. Vždy mi připomíná, že je nejvyšší čas začít se učit (bohužel v tom dost často pokračuje i poté, co se učit začnu). Také se z vás ve zkouškovém období stává uzlíček nervů?

Pro tělo je taková zkouška opravdu velká psychická zátěž. Sama jsem po zkoušce většinou přišla domů a padla rovnou do postele (nehledě na to, že zkouška končila ve tři odpoledne).

Ačkoli určitá dávka stresu může být pozitivní, velké množství nás může paralyzovat a ovlivnit náš výkon u samotné zkoušky. Pokud máte taky někdy u zkoušky okno nebo zmatkujete tak, že většinu svých správných odpovědí přepíšete těsně před koncem testu na špatné, víte o čem mluvím.

Pojďme se tedy spolu mrknout na pár tipů, jak s takovým stresem ve zkouškovém bojovat. V tomto článku se zaměříme na situaci, kdy s přípravou na zkoušku teprve začínáte a máte tedy dostatek času stresu u samotné zkoušky předejít.

Rada první: Stresu se úplně zbavit nechcete. Alespoň ne úplně

Ze zkoušek jsme nervózní proto, že nám záleží na výsledku. Chceme dopadnout dobře (dokonce výborně)Nulová hladina stresu většinou odpovídá nulové motivaci zkoušku udělat. 

Každý z nás pociťuje nervozitu z nadcházející zkoušky v různý čas. Někdo je nervózní už týden předem, někdo pár dní a někteří pocítí divný pocit v břiše až noc před zkouškou.

Já stres před zkouškou považuji za pozitivní a přeji vám, ať jste nervózní co nejdříve. Cože? Zbláznila se? Ne, ne. Věřte mi. Se studijní přípravou tak začnete mnohem dříve – díky tomu budete lépe připraveni a v den zkoušky méně nervózní (vyzkoušeno).

Oproti tomu pokud jste nervózní až den před zkouškou, zřejmě strávíte noc ve společnosti skript, lampičky a Red Bullu (a ne, toto není projev hrdinství). Vlastní svědomí nepodvedete. Pokud se na zkoušku nenaučíte pořádně, na klidu vám to v den zkoušky nepřidá.

Sama jsem se jednotlivé předměty učila ke zkoušce dříve vždy pěkně od začátku. Od první přednášky. Na látku, která se brala ke konci semestru, mi tak většinou nezbývalo moc času.  Nedělejte stejnou chybu a připravte se tak, ať o všem víte něco.

Rada druhá: Testujte se, prosím

Základním kamenem dobré přípravy na zkoušku je vědět, jak bude daná zkouška probíhat. Je to písemný test, kvíz nebo snad ústní zkouška? Jaký je časový limit? Máte povoleny nějaké vlastní pomůcky?

Jakmile máte o průběhu zkoušky představu, je na čase pustit se do odpovídající přípravy. Doporučuji si už během pročítání materiálů dávat dohromady sadu otázek, příkladů a pak se pravidelně testovat. Jen tak poznáte, zdali učivo opravdu ovládáte (zavřít oči a říct si: „Jo to nějak dám dohromady,“ nestačí).

Že byste si měli sehnat všechny dostupné materiály z minulých termínů zkoušek snad nemusím ani zmiňovat – loňské testy a zkušenosti od spolužáků jsou vaší vstupenkou k získání výborné známky (testy prosím ale nestačí jen sbírat, musíte si je taky vypracovat). Učitelé nejsou chodící automaty na nová neotřelá zadání testů. Příklady se opakují (někdy doslova a do písmene). Využijte toho.

Rada třetí: Obhlédněte si místo činu

Koná se zkouška někde, kde to neznáte? V neznámé učebně či dokonce jiné budově? Rozhodně stojí za to vydat se danou učebnu hledat dříve. A když říkám dříve, myslím tím třeba den či několik dní před samotnou zkouškou. Pokud do zkoušky zbývá pár minut a vy stále zděšeně běháte po chodbě a hledáte místnost číslo TH:A-666, bůh s vámi.

Je-li to možné, běžte se do místnosti i předem podívat. To platí zejména u větších zkoušek jakými jsou třeba státní závěrečné zkoušky. Osobně jsem si byla místnost nejen prohlédnout, ale vyzkoušela jsem si tam i svou obhajobu závěrečné práce. Díky tomu jsem měla v den D menší trému.

Pokud patříte mezi opravdu velké stresaře, vezměte si na prohlídku místnosti s sebou i zadání s minulých termínů (nebo vlastnoručně vyrobený test) a vyplňte si jej v dané místnosti. Jako kdyby to bylo naostro.

Teď už ale přestaňte prokrastinovat čtením tohoto blogu a běžte se učit.  V dalším díle se podíváme na to, jak bojovat se stresem v den samotné zkoušky.

Máte nějaké vlastní tipy jak předcházet stresu? Napište mi do komentářů. Odpovím.

Jsem lektorka osobní produktivity se zaměřením na vysokoškolské studenty. Své zkušenosti ze studií a učitelské praxe předávám ostatním vysokoškolákům a ukazuji jim, jak studovat efektivně, úspěšně a bez zbytečného stresu.

>> Více se o mně můžeš dozvědět tady.
>> Napsat mi můžeš na eliska@studuj-uspesne.cz.
>> Připoj se k ostatním úspěšným studentům na facebooku.
Komentáře